Voda je život

Pijte vodu, pijte pitnou vodu…zpívá Jarek Nohavica v jedné ze svých písniček. Diskuze o tom, jak je málo vody v půdě obíhají denně zprávami, ale máte jí i dostatek i ve svém těle? A proč je pro tělo voda tak důležitá? O tom je dnešní článek.

Trocha teorie
Víte, že v těle dospělého člověka je tolik vody jako ve čtyřicetilitrovém sudu? Voda tvoří v průměru 60 až 70 procent hmotnosti, záleží však na pohlaví: u muže je to někdy více než 70 procent, u žen 52 procent váhy. Vysvětlení? Ženské tělo obsahuje více tukové tkáně, která je chudší na vodu. Kde se všechna voda nalézá? Celé dvě třetiny jsou jí v buňkách, dalších zhruba deset až dvanáct litrů tvoří tkáňový mok volně obsažený v orgánech, dva litry připadají na lymfu neboli mízu, která z těla odvádí nečistoty.

Voda je rovněž základem krevní plazmy. Ta se filtruje v ledvinách během 24 hodin jimi proteče celých 150 litrů vody, z těla však nakonec odejde jen asi jeden a půl litru moči. Mezi tělní tekutiny patří i žluč, žaludeční kyselina, slzy, sliny – těch vzniká asi 1,7 litru denně. A patří sem i pot. Dospělý člověk denně vypotí asi 600-900 centimetrů krychlových vody, ale při pobytu v horkém prostředí nebo při velké fyzické námaze to může být pět až deset litrů.

Proč je voda tolik důležitá?
Voda je nejdůležitější součástí lidského těla. Je přítomna v každé jeho buňce. Aby se naše tělo ,,nescvrkávalo“ jako švestka, je potřeba vodu pravidelně doplňovat. Zaměřím-li se konkrétně na svaly a fascie, pro zachování jejich přirozené elasticity je voda (nikoliv jinak upravené nápoje) nepostradatelná každý den.

Voda, svaly a pohyb
A co z toho všeho plyne? Pokud cvičíte s míčky, které opravdu hloubkově působí na Vaše svaly a fascie, tzn., že jsou aktivní více, než za normálního provozního režimu je potřeba doplnit vodu, kterou během cvičení spotřebují a kterou budou potřebovat. Odborné zdroje uvádí, že je vhodné před cvičením vypít 0,3 l vody a po cvičení také. Neplatí to jen o samotném cvičení s míčky, ale doporučuji Vám to i před a po ježdění, které je neméně namáhavé pro Vaše tělo.

Takže, pijte vodu, pijte pitnou vodu a nepijte rum!
Vaše Jarča
uvolněné svaly.cz