O Franklin Balls

Eric Franklin a jeho míčky

Franklinovy míčky jsou důležitou součástí pohybového konceptu Erica Franklina. Jeho cílem je, aby si lidé více uvědomovali své vlastní pohyby pomocí duševního tréninku, správným cvičením, a získali tak celkové povědomí o vlastním těle. Proto při cvičení, kromě dalších věcí, využívá speciální míčky, které sám navrhl. Hlavním cílem je vylepšit nejen kondici člověka, ale především jeho koordinaci.

Erik Franklin svou metodu poprvé zavedl na začátku 80. let jako “Imaginative Bewegungspädagogik®” (nápaditá pohybová výchova). Tento sportovní pedagog, univerzitní učitel, tanečník, choreograf a autor řady publikací kombinuje prvky různých teorií kineziologie, nápaditost, dotek a anatomii v celkový koncept pro atlety a preventivní zdravotní péči.

Výrobky neobsahují phtaláty. Vyrobené v Itálii s označením CE.

Eckart Meyners a jeho jezdecký koncept

Sportovní pedagog, který je známý díky svému pohybovému tréninku. Jedná se o metodu, která se v sousedních evropských státech úspěšně používá již několik let. Její účinnost je prověřena mnoha odbornými vědeckými studiemi.
 
Korektní sed jezdce je základem správného ježdění. Ale někdy i když se opravdu snažíme a pravidelně trénujeme, stále nejsme schopni dosáhnout korektního sedu. Někdy vlastně ani nemůžeme. Vděčíme za to svým fyzickým dispozicím a v neposlední řadě způsobem života. Sedavé nebo jednostranné zaměstnání nám formuje tělo úplně jiným směrem, než bychom potřebovali.
 
Základem bez kterého se nehneme je správné cvičení. Takové, které nám tělo šetrně, ale přesto účinně protáhne a postupně zformuluje do lepšího postoje. Sami ani pomocí výukových videí to nezvládnete. Vyhledejte vhodného fyzioterapeuta, který zhodnotí vaše tělo a doporučí přesně pro vás to nejvhodnější cvičení.
 
Tyto pohybové tréninky se vyučují s přestávkami i v České republice. Více o pohybovém tréninku se můžete dočíst případně se zůčastnit na www.pohybovytrenink.cz

Eckart Meyners a Franklin Balls

Meyers tyto míčky zahrnuje do svého jezdeckého konceptu, který souvisí s celkovým vnímáním. Hlavním cílem tohoto konceptu je, aby jezdec správně komunikoval nejen sám se sebou, ale především s koněm. Užívání míčků tuto komunikaci pomáhá výrazně zlepšit.

Jezdec se tak při tréninku neustále ocitá v proměnlivých situacích, které musí řešit, a díky tomu získává nové jezdecké a pohybové zkušenosti.

S použitím Franklinových míčků se naučíte, jak správně zůstat v rovnováze, komunikovat se svým tělem, ale především s koněm.

Publikované články o Franklin Balls

Druhý díl povídání o Franklin Balls, tentokrát věnovaný jízdě na koni s míčky.
První díl dvoudílného povídání o Franklin Balls a cvičení na zemi.
V zářijovém časopise Jezdectví 2018 ode mě vyšel rozsáhlý článek, kde se zabývám problematikou jezdcova těla, ježdění s míčky Franklin Balls a tím, jak svoje tělo udržovat v dobré kondici i když zrovna nejezdíte.

Dostupné produkty vhodné k použití při jízdě na koni:

Tento váleček je naplněn vodou a je pojmenován podle toho, že výrazně zvyšuje citlivost fascií pánevní oblasti. pokládá se na sedlo. Náklon pánve dolů a dozadu je vnímán jako hlubší. Hlava jezdce se pak zdá být uvolněnější a je lehce nesena. ve výsledku jsou pak klouby hlavy volné, což zaručuje celkový pohyb těla pomocí všech kloubních soustav.
Malý váleček je naplněn vzduchem. Dává se na sedlo přesně pod sedací kosti. Při jeho použití, sedí jezdec "nad koněm" a díky válečku se pohybuje intenzivněji trojrozměrně než je na koni umožněno bez míčků. Tyto pohyby mají pozitivní vliv na kvalitu jízdy na koni. Stimuluje nejhlubší zádové a hýžďové svaly a bederní fascie. Zlepšuje pružnost jezdcovy pánve a ta je pohyblivější.
Zelené míčky se používají pod jednou sedací kostí a doporučuje se přendávat z jedné strany na druhou. Cílem je aktivace pohybového systému, který přirozeně vyrovnává nerovnováhu. Stimulace zádových svalů, skrz akupunkturní body sedacích kostí vede k tomu, že jezdec sedí vzpřímeně. Pro uvědomnění jednostranného sedu. Pro jízdu krokem, pracovním klusem a cvalem.
Tyto míčky mohou být umístěny v různých částech těla. V podpaží uvolňují ramení klouby, které jsou problémovou oblastí (složitost správného držení otěží jezdcem). Využití měkkých míčků umožňuje svalům kolem ramenních kloubů, aby se neustále rytmicky hýbaly a to v různém rozsahu. Umístěním pod vnitřní stranu stehna zase uvolňujeme svaly vícehlavé. Vhodné pro citlivé jedince, kterým může být nepříjemný Universal Mini-Balls nebo Original Franklin-Balls (červené a zelené míčky).
Tato sada dvou menších červených míčků je menší verzí Franklin-Ball soft. Je ideální pro masáž zúžených fascií. Míčky mají hladký povrch a menší průměr, který působí méně rušivě a umožňuje hlubší a přesnější úlevu daného spouštěcího místa, zejména na nohou, ramenou, krku. Míčky mohou být umístěny v podpoží nebo i na vnitřní stranu stehna, kde je potřeba často měnit pozici (od kolene až po stydkou kost). Po odstranění míčků je koleno uvolněnější a jezdec vypadá vzpřímenější.

Reflexní válečky

Sada 2 ks ergonomických reflexních válečků naplněných vzduchem. Lze jej velmi dobře použít i do dlaně při jízdě na koni, uvolňuje tuhou ruku a napomáhá k její živosti. Zároveň lze použít při odbourání otevřené dlaně a prstů při držení otěží. Váleček je vhodný i k masáži koní a psů. Je jim na těle velmi příjemný. Je vhodný například k posílení krevního oběhu v nohou a zad u koní před jízdou.

Plush Balls (Plyšové míčky)

Sada dvou jemných plyšových míčků o průměru 10 cm naplněnými akrylovým polyfilovým vláknem. Mají nejslabší intenzitu tlaku ze všech nabízených míčků. Tento míček je velmi vhodný pro umístění pod vnitřní stranu stehna, v části od stydké kosti až nad koleno nebo pod sedací kosti a kyčle. Vhodný pro citlivé jezdce nebo děti, kterým je pod stehnem nepříjemný jakýkoliv jiný Franklinův míček. Šetrně uvolňuje stehenní svaly vícehlavé. Vhodné pro jízdu krokem, pracovním klusem a cvalem i při jízdě pouze na padu.
Nepostradatelný pomocník pro Franklins Balls a Mini Roll. Všechny míčky a váleček naplněný vzduchem mají jehlový ventil pro individuální regulaci tlaku a hustoty naplnění. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny je pružný a po delší době používání nebo vystavení silnějšímu tlaku se lehce rozpíná. V nabídce jsou také tašky pro bezpečné uchovávání vašich Franklin Balls & Rolls.

Použití Original Franklin-Balls

Použití Franklin-Balls soft & Mini

Použití Franklin Mini-Roll

Použití Franklin Fascia-Roll