Recenze knihy Drezurní cviky – správné ježdění / Britta Schöffmann

Konečně ji mám, přišla v úhledném balíčku, který otvírám a nedočkavě listuji knihou, tak jak to dělám vždy, když si s nadšením koupím novou knihu. Z poslední doby byly pro mě vždy zakoupené knihy (i když měly být bestsellery) trochu zklamáním. A tak jen zaplňují knihovnu. Knihu otvírám s jistou obavou i když nepřestávám doufat.

Drezurní cviky – správné ježdění / Britta Schöffmann

Všichni si přijdou na své od C po Z. Ať jste začínající jezdec, hobby jezdec nebo se věnujete drezurním cvikům více, už na začátku se z obsahu dočtete o přehledu všech uvedených cviků (a že jich není málo 83) od základních až po úroveň Grand Prix. Nelekejte se, kniha a cviky v ní jsou seřazeny abecedně, nikoliv dle obtížnosti či stupně výcviku. Hned v úvodu Vás tak může překvapit či dokonce zaskočit cvik CIK-CAK TRAVERZÁLA (traverzála=poloviční překrok str. 172) s letmým přeskokem. Zalistujte dále. Smyslem knihy je jezdci co nejvíce přiblížit a vysvětlit jak daný cvik jezdit, jak by měl vypadat, na co si si dát ve cviku pozor a jaké jsou nejčastější chyby při jeho provádění.

Jak velký je malý kruh?

Kniha obsahuje kromě podrobných popisů i celou řadu nákresů a podrobných fotek konkrétní fáze cviku. Každý jezdec je jiný, jinak chápe vysvětlování pojmu a pro mnoho jezdců je pouze slovní vysvětlení nesrozumitelné. Zde však najdete i podrobný náhres s rozměřením v obdélníku i rozfázované fotografie daného cviku.

U každého cviku tedy najdete:
1) Jak má cvik vypadat
2) Nejčastější chyby při provádění cviku
3) Správné pomůcky a jak se chyb vyvarovat
4) Cíl cviku
5) Zvláštnost cviku (pro jakého koně je vhodný, co zlepšuje apod.)
6) Stupnici vzdělání koně
7) Fotografie cviku nebo i nákres cviku v obdélníku

V celé knize pak dále najdete doplňkové bloky s poznámky i poznatky.

Stále spontálně

Každá pomůcka by měla být vždy dána jednoznačně a správně, aby se cviky vykročení, naklusání, nacválání podařily provést spontálně. jenom tak se kůň učí trvale reagovat na jemné pomůcky.

Závěrem

Některé věty či pojmy můžou být pro některého jezdce krkolomné, ale tak to prostě je. Né všemu vždy hned rozumíme. Pokud některému z pojmů nerozumíte, nepřejděte ho, ale zkuste ho v knize dále vyhledat případně zapátrejte na internetu nebo se nestyďte zeptat svého zkušenějšího stájového kamaráda. Co jezdec to jiné pojmutí vysvětlení a každý chápe jinak.
Kniha pro mě byla velmi příjemně graficky a přehledně zpracovaná, moderní jednoduché a čisté provedení. Myslím, že by neměla chybět v knihovně žádného jezdce, neboť popisuje základní cviky od korekního zastavení, pozdravu, pracovního sedu apod., které využijí i začínající nebo hobby jezdci.

Kniha je k zakoupení na internetu třeba zde
http://www.konskeknihy.cz/